Výlet do Malohoštického skanzenu

Družstevní 137/2, 74705 Opava
Zpět na výpis

Přijďte se podívat, jak se žilo v Malých Hošticích...

O aktivitě

Typ aktivity
Kultura a památky
Vhodné pro
Páry
Přátelé
Rodiny s dětmi
Senioři
Lze provozovat za počasí

Přízemí skanzenu je využíváno místní knihovnou. Obytné prostory jsou upraveny do období před více než sto lety. Vše je zařízeno tak, jako kdyby zde stále původní majitelé bydleli (kuchyň, obývací pokoj i malá ložnice). V patře si návštěvníci mohou prohlédnout pravěkou expozici věnující se období od 5500 let př. n. l. až do cca 600 let př. n. l. Představeny jsou v ní pravěké archeologické nálezy, které byly v Malých Hošticích v minulých letech odkryty, zvláště při budování místní kanalizace mezi lety 1970–2005. Vystaveny jsou nejen nalezené dvě kostry, ale také střepy, hrnečky, mísy a další předměty.
Na půdě jsou dále prezentována historická řemesla, kterých bylo v Hošticích několik. Pracovali zde pekaři, ševci nebo zedníci. K vidění jsou různé pomůcky a nářadí, které se v tehdejší době užívaly.
Venkovní prostory jsou upraveny pro květinovou a bylinkovou zahrádku, které naše babičky a prababičky pěstovali. Vysázeny jsou zde krajové odrůdy ovocných stromů typické pro Hlučínsko. Zachoval se zde například ořech a moruš.

Skanzen nabízí mnohostranné společenské využití, například při tradičním odpustu každý rok v září nebo při oslavách svátků Vánoc a Velikonoc.

ZOBRAZIT CELÝ POPIS
Malohoštický skanzen

Skanzen v Malých Hošticích byl pro veřejnost otevřen v září 2014. Dům z druhé poloviny 19. století se nachází uprostřed obce „na návsi“. Skládá se ze dvou obytných místností a kuchyně v přední části, zatímco zadní část byla vyhrazena pro chlév a hospodářské účely. Posledním majitelem byl menší zemědělec se zhruba pěti hektary polností. Dům, který byl již delší dobu opuštěn a chátral, odkoupila obec Malé Hoštice a během tří let zrekonstruovala. Jednalo se o poslední dům v obci, který se zachoval v původním stavu.

Jak uplatnit benefit

Vstup do skanzenu je zdarma.

BENEFIT s turistickou kartou

Vstup do skanzenu je zdarma.

Jak uplatnit benefit?
Kontakt
Malohoštický skanzen
Družstevní 137/2, 74705 Opava
Kontaktujte provozovatele
+420 604 229 364
Web