Hlavním cílem expozice je emocionální prožitek, postavený na osobních příbězích artefaktů, které pro expozici věnovali přímí účastníci bojů.
Expozice Doba zmaru a naděje chronologicky připomíná vojenské dějiny II. světové války, ale i civilní život obyvatelstva, válečnou výrobu či kulturu. Postihuje také boje československých vojáků na Blízkém východě, osudy letců v Polsku, Francii a Velké Británii a další události. Mezi filmovými snímky nechybí ani dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci původní expozice.
Základní kámen ke stavbě národního památníku byl položen 29. dubna 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a velitele 4. ukrajinského frontu, maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. Stavět se ale začalo až v roce 1976 a v roce 1980 byl památník slavnostně otevřen jako Památník ostravské operace.
Areál tvoří správní budova a samotný objekt památníku, kolem kterého je vybudován symbolický hřbitov. Před památníkem je prostorná nástupní plocha, kterou zleva lemuje lipová alej. Vedle památníku se nachází park bojové techniky. Původně byl památník místem piety, nikoliv muzejním objektem. Samostatná expozice, která prezentovala ostravskou operaci, byla otevřena v zámku v Kravařích. Od roku 1992 se stal památník součástí Slezského zemského muzea. Rozhodnutím vlády je od roku 2000 ústředním Památníkem II. světové války v České republice. V roce 2005 byl uzavřen a od roku 2006 do roku 2009 rekonstruován. Slavnostně byl znovu otevřen dne 29. dubna 2009. V roce 2014 získal statut národního památníku a byl přejmenován na Národní památník II. světové války.
Národní památník II. světové války nabízí široké veřejnosti expozice, zaměřené na národní i regionální historické události, vztahující se k období let 1939-1945.
Na pokladně muzea předložte platnou turistickou kartu a bude Vám uplatněn benefit.
Se zakoupenou vstupenkou do celého areálu mohou návštěvníci prožít nevšední zážitek. V jednom ze dvou klínů památníku mohou vystoupat po 104 schodech vzhůru a při příznivém počasí se rozhlédnout do okolí. Při dobré viditelnosti dohlédnou až na vrcholek Pradědu, Lysé hory či na území Polska. Vyhlídka je přístupná pouze o víkendu, pro držitele turistické karty OpavskoCard bude však vstup umožněn také ve všední den. Vstupy jsou možné vždy v 10 a 15 hodin (i o víkendu).
Jak uplatnit benefit?